یکی از عوامل مؤثر در مدیریت بازی توسط داوران، رفتار و کردار اونها در برابر بازیکنان، مربیان و غیره است. اگر بسکتبال بازی و یا حتی تماشا کرده باشین حتما شما هم برخوردهای متفاوت داوران در سطوح مختلف رو دیدین که سعی می کنن از دید خودشون به بهترین نحو شرایط مختلف رو مدیریت کنن. البته اینکه در این زمینه تا چه حد موفق هستن، موضوعیه که حتما باید بررسی بشه. متاسفانه بعضی مواقع این اتفاق نمیفته و بهمین دلیل هم اشتباهات داوران در برقراری ارتباط تکرار و بعضا بدتر و بدتر میشن.  

  

مثلا خیلی از داوران علاقمندن که به مربیان معترض بگن: "شما مربیگری کنین، من هم داوری می کنم"! یا صحبتهائی از این قبیل که باعث چالش بیشتر میشن، مثل: "بشین!"، "برگردین به منطقه نیکمت تیمتون!"، "شما نمیخواد داوری کنین!". 

 آقای تام لوپز، مدیر انجمن داوران بسکتبال دانشگاههای ایالات متحده و مدرس انجمن بین المللی داوران مورد تایید، معتقده که این نوع گفتار فضا رو برای مجادله بیشتر، باز می کنه، مثلا مربی هم جواب می ده: " شما کارتوشروع کن تا منم به کار خودم برسم"!!!!  

 این نوع گفتار بلافاصله باعث ایجاد مانع در برقرای ارتباطات میشن و با نقش خصمانه ای که بازی میکنن، احتمالا مسابقه دشواری رو برای داور بوجود خواهند آورد. 

 حتی حرکات بدنی داور هم می تونن تحریک آمیز باشن، مثل: خیره نگاه کردن، دست به کمر زدن، اشاره تهدید آمیز و رفتاری از این قبیل.  

آقای لوپز توصیه می کنه که داوران جوانتر با استفاده از تجربیات داوران با سابقه و همینطور بررسی رفتار خودشون عملکردشون رو ارزیابی و تصحیح کنن. در ادامه می تونین نمونه هائی از تجربیات ایشون رو مطالعه کنین: 

 داوران باید در طول زمان بازی انتظار انتقاد از جانب بازیکنان و مربیان رو داشته باشن و با این مساله برخورد شخصی نکنن. برای مواجهه با این موقعیت ها تکنیکهای متعددی به داوران توصیه میشن: 

 - پس از نمایش علامت بلافاصله به موقعیت تعیین شده حرکت کنین،  

- در چنین موقعیتهائی همیشه پاسخگو باشین نه سئوال کننده و آغازگر مجادله، 

 - لازم نیست که به هر صحبتی پاسخ بدین اما اگر مربی سئوالی داشت قبل از اینکه چیزی بگین به او اجازه صحبت کردن بدین، 

 - همیشه بر اوضاع و خودتون تسلط داشته باشین و با توجه به حرکات بدنی خودتون با صدائی آرام و هوشیار صحبت کنین، 

 - اگر با مربی صحبت می کنین اجازه ندین شخص دیگری صدای شما رو بشنوه، 

 - اگر قضاوت شما مورد انتقاد و سئوال قرار گرفت، ساده و بدون حاشیه پاسخ بدین. مثل: "از زاویه من کاملا درست بود"، "همه فکر می کنن خودشون درست می گن ولی برای اطمینان باید فیلم بازی رو نگاه کنیم"،  

- بلوف نزنین، دردی رو دوا نمیکنه! - در صورتیکه سئوالی مطرح شد و یا نیاز به توضیح بود مربی یا بازیکن رو نادیده نگیرین. خیلی از اوقات یک جواب یا توضیح کوتاه و صادقانه کمک فراوانی به اعتبار شما می کنه.  

- اگر تمام این کارها فایده نداشت و مربی یا بازیکن قابل کنترل نبودن، وقت حرف زدن تمام شده و سوت خودتون رو بصدا در بیارین!  

- حتی کم تجربه ترین داوران هم می دونن که قانونا این اختیار رو دارن که در صورت نیاز از خطای فنی برای کنترل اعتراضات استفاده کنن اما قصد و روح اعمال خطای فنی اینست که در صورت نیاز باید بعنوان آخرین راه چاره جهت برقرای نظم انجام بشه تا مسابقه به روال جوانمردانه و منصفانه خودش ادامه بده.  

 

منبع مورد استفاده: FIBA Assist  

 

 

اگه خوشتون اومد نظر یادتون نره!!!!!!!تاریخ : چهارشنبه 3 فروردین‌ماه سال 1390 | 13:21 | نویسنده : مهرداد | نظرات (10)
.: Weblog Themes By VatanSkin :.